Elemzők: magas szinten maradhat az építőipar termelése

építőipar

Elemzők szerint magas szinten maradhat az építőipar termelése, amelynek értéke idén meghaladhatja az ötezer milliárd forintot, így a teljes gazdasági növekedéshez az ágazat akár hat százalékkal is hozzájárulhat.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai szerint októberben 14,5 százalékkal meghaladta az építőipar termelése az egy évvel korábbit, az épületek építése 19,7, az egyéb építményeké 9,7 százalékkal nőtt.

Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke elmondta, az év első tíz hónapjában az építőipar termelési értéke elérte a 4000 milliárd forintot, ez az érték a szakszövetség számításai szerint az év egészét tekintve meg fogja haladni az 5000 milliárd forintot. Közölte, a várakozások szerint teljesít az építőipar, így van rá remény, hogy az ágazat adja majd a GDP csaknem 6 százalékát.

Ugyanakkor jelezte, a teljesítmény mögött komoly feszültségek vannak. Példaként említette a szakmunkás- és mérnökhiányt, valamint, hogy a járványhelyzet lassítja és drágítja is a munkát, miközben az építőipari cégek jövedelmezősége romlik az előző évekhez képest.

Koji arra is rámutatott, hogy idén inkább az extenzív bővülés volt a jellemző az építőiparra, amely a hatékonyságát nem tudta a várakozásokhoz mérten javítani. Ezért ez lesz az egyik legnagyobb kihívása 2022-nek, amelyben 5-6 százalékos bővüléssel számolnak, ami mellett egyensúlyba kerülhet az építőipar keresleti és a kínálati oldala – fogalmazott az ÉVOSZ elnöke.

Horváth András a Takarékbank vezető elemzője kommentárjában közölte, a tavalyi pandémiás év után idén jobb évet zár az építőipar a jelentős beszerzési problémák, csúszások és az évek óta tartó erőteljes bérinfláció folytatása ellenére is, viszont az alapanyaghiány és a csaknem megfizethetetlenné váló beruházási költségek jövőre már akár jelentős fékezőerővel is bírhatnak.

Azonban arra is rámutatott, hogy a szoros határidőkhöz kötött 3 millió forintos felújítás támogatási program, a visszavezetett öt százalékos újlakás áfa, a családi otthonteremtési kedvezmény (csok) illetve az illetékmentesség is érdemben tovább fűti az ingatlanpiacot és az építőipari konjunktúrát idén és jövőre, mivel a határidők és a bizonytalanságok miatt minden szereplő a minél gyorsabb kivitelezésben érdekelt.

Kapcsolódi híreink

Leave a Comment